McCormick-Deering
O-6
Farm tractor · 1940–1953 · 42 hp
McCormick-DeeringO-6
The McCormick-Deering O-6 is a farm tractor manufactured from 1940 to 1953. It features a International Harvester engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 247.7 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5.25 in (133 mm) |
| Compression Ratio | 5.65 |
| Power Drawbar | 33.5 hp (25 kW) |
| Power Belt | 38.5 hp (28.7 kW) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,450 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 133.25 in (338 cm) |
|---|---|
| Width | 65 in (165 cm) |
| Height | 63.5 in (161 cm) |
| Wheelbase | 76.25 in (193 cm) |
| Front Tread | 46.75 in (118 cm) |
| Rear Tread | 45 in (114 cm) |
Weight
| Weight | 5,310 lbs (2,408 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13-26 |
Fuel
| Capacity | 21 gal (79.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|