McCormick-Deering
FU267
Farm tractor · 1961–1962 · 35 hp
McCormick-DeeringFU267
The McCormick-Deering FU267 is a farm tractor manufactured from 1961 to 1962. It features a International Harvester FD-136 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester FD-136 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 136 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.29 in (84 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 122.1 in (310 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 70.1 in (178 cm) |
Weight
| Weight | 4,012 lbs (1,819 kg) |
|---|---|
| Operating | 4,012 lbs (1,819 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-28 |
Fuel
| Capacity | 11.4 gal (43.1 L) |
|---|