McCormick-Deering
Super BWD-6
Farm tractor · 1954–1958 · 50 hp
McCormick-DeeringSuper BWD-6
The McCormick-Deering Super BWD-6 is a farm tractor manufactured from 1954 to 1958. It features a International Harvester BD-264 engine, and mechanical steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester BD-264 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 264 ci (4.3 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 5.25 in (133 mm) |
| Power Gross | 50.5 hp (37.7 kW) |
| Power Rated | 50.5 hp (37.7 kW) |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 8 qts (7.6 L) |
| Coolant Capacity | 22 qts (20.8 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,450 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 44 qts (41.6 L) |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 125 in (317 cm) |
|---|---|
| Width | 69.5 in (176 cm) |
| Height | 66 in (167 cm) |
| Wheelbase | 78 in (198 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13x30 |
Fuel
| Capacity | 17.4 gal (65.9 L) |
|---|
Steering
| Type | mechanical |
|---|