McCormick-Deering
AW-7
Farm tractor · 1957–1960 · 54 hp
McCormick-DeeringAW-7
The McCormick-Deering AW-7 is a farm tractor manufactured from 1957 to 1960. It features a International Harvester AD-264 engine, and power assisted, enclosed worm and gear steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester AD-264 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 264 ci (4.3 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 5.25 in (133 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Drawbar | 44.6 hp (33.3 kW) |
| Power Belt | 48.8 hp (36.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,450 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
Hydraulics
| Pump Flow | 10 gpm (37.9 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 1,200 psi (82.7 bar) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 125 in (317 cm) |
|---|---|
| Width | 78.75 in (200 cm) |
| Wheelbase | 76.5 in (194 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.00x30 |
Steering
| Type | power assisted, enclosed worm and gear |
|---|