McCormick-Deering
B-450
Farm tractor · 1958–1970 · 55 hp
McCormick-DeeringB-450
The McCormick-Deering B-450 is a farm tractor manufactured from 1958 to 1970. It features a International Harvester BD-264 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester BD-264 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 264 ci (4.3 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 5.25 in (133 mm) |
| Power Gross | 55 hp (41 kW) |
| Power Rated | 55 hp (41 kW) |
| Torque Peak | 200 lb-ft (271.2 Nm) |
| Torque Peak | 1,100 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 9.6 qts (9.1 L) |
| Coolant Capacity | 26.4 qts (25 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | 305mm dry disc |
| Oil Capacity | 52.8 qts (50 L) |
| Available Options | 5-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| System Capacity | 3.6 gal (13.6 L) |
Dimensions
| Length | 133.5 in (339 cm) |
|---|---|
| Height | 70 in (177 cm) |
| Wheelbase | 79.5 in (201 cm) |
| Front Tread | 51.75 in (131 cm) |
| Rear Tread | 75.5 in (191 cm) |
Weight
| Operating | 6,748 lbs (3,060 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x16, 7.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.00x30, 14.00x30, 12.00x38 |
Fuel
| Capacity | 20.9 gal (79.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|