McCormick-Deering
Super AWD-6
Farm tractor · 1953–1957
McCormick-DeeringSuper AWD-6
The McCormick-Deering Super AWD-6 is a farm tractor manufactured from 1953 to 1957. It weighs 5,768 lbs.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 264 ci (4.3 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 5.25 in (133 mm) |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 6.4 qts (6.1 L) |
| Coolant Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,450 RPM |
Transmission
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 41.6 qts (39.4 L) |
| Available Options | 5-speed |
PTO
| Rear Type | optional |
|---|
Dimensions
| Length | 125 in (317 cm) |
|---|---|
| Width | 72.75 in (184 cm) |
| Height | 70.75 in (179 cm) |
| Wheelbase | 76.5 in (194 cm) |
| Ground Clearance | 15.1 in (38 cm) |
| Front Tread | 46.75 in (118 cm) |
| Rear Tread | 55 in (139 cm) |
Weight
| Weight | 5,768 lbs |
|---|---|
| Shipping | 5,768 lbs (2,616 kg) |
| Operating | 7,298 lbs (3,310 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14x30 |
Fuel
| Capacity | 17.5 gal (66.2 L) |
|---|