McCormick-Deering
FU237
Farm tractor · 1961–1962 · 30 hp
McCormick-DeeringFU237
The McCormick-Deering FU237 is a farm tractor manufactured from 1961 to 1962. It features a International Harvester FD 128 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester FD 128 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 128 ci (2.1 L) |
| Bore | 3.19 in (81 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power Gross | 30 hp (22.4 kW) |
| Power Rated | 30 hp (22.4 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Coolant Capacity | 13 qts (12.3 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 14.3 qts (13.5 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Dimensions
| Length | 115.4 in (293 cm) |
|---|---|
| Width | 67.7 in (171 cm) |
| Height | 60.6 in (153 cm) |
| Wheelbase | 70.1 in (178 cm) |
| Front Tread | 50.4 in (128 cm) |
| Rear Tread | 51.2 in (130 cm) |
Weight
| Weight | 3,074 lbs (1,394 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 10x28 |
Fuel
| Capacity | 11.4 gal (43.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|