McCormick-Deering
FU235
Farm tractor · 1957–1959 · 26 hp
McCormick-DeeringFU235
The McCormick-Deering FU235 is a farm tractor manufactured from 1957 to 1959. It features a International Harvester FC-123 engine. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester FC-123 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 122.7 ci (2 L) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power Gross | 26 hp (19.4 kW) |
| Power Rated | 26 hp (19.4 kW) |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,650 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
| Available Options | 4-speed gear |
Dimensions
| Length | 104.7 in (265 cm) |
|---|---|
| Width | 68.5 in (173 cm) |
| Height | 55.9 in (141 cm) |
| Ground Clearance | 20.1 in (51 cm) |
| Front Tread | 49.2 in (124 cm) |
| Rear Tread | 44.5 in (113 cm) |
Weight
diesel
| Operating | 3,571 lbs (1,619 kg) |
|---|
gas
| Operating | 3,483 lbs (1,579 kg) |
|---|
primary
| Weight | 3,483 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 10-28 |
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|