McCormick-Deering
O-4
Farm tractor · 1940–1953 · 26 hp
McCormick-DeeringO-4
The McCormick-Deering O-4 is a farm tractor manufactured from 1940 to 1953. It features a International Harvester engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152.1 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 4.45 in (113 mm) |
| Compression Ratio | 5.9 |
| Power Belt | 24 hp (17.9 kW) |
| Oil Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,650 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 120.9 in (307 cm) |
|---|---|
| Width | 60.25 in (153 cm) |
| Height | 60.25 in (153 cm) |
| Wheelbase | 66.75 in (169 cm) |
Weight
| Weight | 4,320 lbs (1,959 kg) |
|---|---|
| Shipping | 4,320 lbs (1,959 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12-26 |
Fuel
| Capacity | 17.5 gal (66.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|