McCormick-Deering
AW-6
Farm tractor · 1949–1953
McCormick-DeeringAW-6
The McCormick-Deering AW-6 is a farm tractor manufactured from 1949 to 1953. It features a International Harvester engine.
Engine
| Engine | International Harvester |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 247.7 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5.25 in (133 mm) |
| Power Drawbar | 34 hp (25.4 kW) |
| Manufacturer | International Harvester |