McCormick-Deering
Super W-4
Farm tractor · 1953–1954 · 33 hp
McCormick-DeeringSuper W-4
The McCormick-Deering Super W-4 is a farm tractor manufactured from 1953 to 1954. It features a 33 hp engine, and manual steering. The transmission is a sliding gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 4.25 in (108 mm) |
| Compression Ratio | 6.1 |
| Power PTO | 30 hp (22.4 kW) |
| Power Drawbar | 29.31 hp (21.9 kW) |
| Power Belt | 33.85 hp (25.2 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 6 |
| Coolant Capacity | 16.5 qts (15.6 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,650 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry plate |
| Available Options | 5-speed sliding gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 114 in (289 cm) |
|---|---|
| Width | 67 in (170 cm) |
| Height | 81 in (205 cm) |
| Wheelbase | 89.25 in (226 cm) |
Weight
| Weight | 3,875 lbs (1,757 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-38 |
Fuel
| Capacity | 17 gal (64.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|