McCormick-Deering
FU265
Farm tractor · 1959–1961 · 35 hp
McCormick-DeeringFU265
The McCormick-Deering FU265 is a farm tractor manufactured from 1959 to 1961. It features a International Harvester FD-136 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester FD-136 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 136 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.29 in (84 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 5.1 qts (4.8 L) |
| Coolant Capacity | 13 qts (12.3 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| System Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 116.5 in (295 cm) |
|---|---|
| Width | 81.9 in (208 cm) |
| Height | 65.4 in (166 cm) |
| Ground Clearance | 13.8 in (35 cm) |
| Front Tread | 50.4 in (128 cm) |
| Rear Tread | 51.2 in (130 cm) |
Weight
| Operating | 4,012 lbs (1,819 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-28, 12-28 |
Fuel
| Capacity | 11.4 gal (43.1 L) |
|---|