McCormick-Deering
Super WD-9
Farm tractor · 1953–1956 · 72 hp
McCormick-DeeringSuper WD-9
The McCormick-Deering Super WD-9 is a farm tractor manufactured from 1953 to 1956. It features a International Harvester engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical I-head |
| Displacement | 349.9 ci (5.7 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Compression Ratio | 15.6 |
| Power Drawbar | 57.37 hp (42.8 kW) |
| Power Belt | 65.19 hp (48.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | gasoline-start |
| Coolant Capacity | 36 qts (34.1 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 140 in (355 cm) |
|---|---|
| Width | 81 in (205 cm) |
| Height | 83 in (210 cm) |
| Wheelbase | 83.4 in (211 cm) |
| Front Tread | 52 in (132 cm) |
| Rear Tread | 66.5 in (168 cm) |
Weight
| Weight | 7,300 lbs (3,311 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 12,790 lbs (5,801 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x18 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.00x26 |
Fuel
| Capacity | 35 gal (132.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|