McCormick-Deering
T-20
Farm tractor · 1931–1939 · 27 hp
McCormick-DeeringT-20
The McCormick-Deering T-20 is a farm tractor manufactured from 1931 to 1939. It features a International Harvester engine. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical I-head |
| Displacement | 220.9 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.75 in (95 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Drawbar | 23.33 hp (17.4 kW) |
| Power Belt | 26.59 hp (19.8 kW) |
| Coolant Capacity | 28 qts (26.5 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,250 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 122.5 in (311 cm) |
|---|---|
| Width | 55 in (139 cm) |
| Height | 55.5 in (140 cm) |
Weight
| Weight | 7,010 lbs (3,179 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 22 gal (83.3 L) |
|---|