McCormick-Deering
T-35
Farm tractor · 1937–1939 · 43 hp
McCormick-DeeringT-35
The McCormick-Deering T-35 is a farm tractor manufactured from 1937 to 1939. It features a International Harvester 4.6L 6-cyl gasoline engine, and crawler drive. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | agricultural crawler |
|---|---|
| Total Built | 5,586 |
Fuel
| Fuel Tank Gas | 40 gal (151.4 L) |
|---|
Other
| Track Width | 13-inch tracks |
|---|---|
| Aux Fuel | 1.25 gal (4.7 L) |
| Variant T 35 | gasoline |
| Variant Td 35 | diesel |
| Serial Number Location | Seat, right side |
| Fuel Tank Distillate | 40 gal (151.4 L) |
| Distillate Engine Available | true |
Engine
| Engine | International Harvester 4.6L 6-cyl gasoline |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 6-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled vertical I-head |
| Displacement | 278.7 ci (4.6 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Bore Stroke | 3.625x4.50 in (92 x 114 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Coolant Capacity | 48 qts (45.4 L) |
| Rated | 1,750 RPM |
| Manufacturer | International Harvester |
Option 1
| Engine | International Harvester 4.6L 6-cyl gasoline |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled vertical I-head |
| Cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | gasoline |
| Rated | 1,750 RPM |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Displacement | 278.7 ci (4.6 L) |
| Bore Stroke | 3.625x4.50 in (92 x 114 mm) |
| Coolant Capacity | 48 qts (45.4 L) |
Option 2
| Engine | International Harvester 4.6L 6-cyl distillate |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | distillate |
| Rated | 1,750 RPM |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Displacement | 278.7 ci (4.6 L) |
| Bore Stroke | 3.625x4.50 in (92 x 114 mm) |
Dimensions
| Weight | 10,050 lbs (4,558 kg) |
|---|---|
| Track Width | 13 in (33 cm) |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
Test Results
| Fuel Type | Distillate |
|---|---|
| Test Date | April 1937 |
| Test Number | 278 |
| Test Reference | Nebraska Tractor Test 278 |
| Belt Power Max | 42.2 hp (31.5 kW) |
| Drawbar Max Power | 35 hp (26.1 kW) |