McCormick-Deering
T-40
Farm tractor · 1937–1939 · 50 hp
McCormick-DeeringT-40
The McCormick-Deering T-40 is a farm tractor manufactured from 1937 to 1939. It features a International Harvester engine. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 298.2 ci (4.9 L) |
| Bore | 3.75 in (95 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Power Drawbar | 44.28 hp (33 kW) |
| Power Belt | 51.67 hp (38.5 kW) |
| Coolant Capacity | 48 qts (45.4 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 5-speed gear |
Dimensions
| Length | 141 in (358 cm) |
|---|---|
| Width | 65 in (165 cm) |
| Height | 65 in (165 cm) |
Weight
| Weight | 12,770 lbs (5,792 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 42 gal (159 L) |
|---|