McCormick-Deering
W-12
Farm tractor · 1934–1938 · 16 hp
McCormick-DeeringW-12
The McCormick-Deering W-12 is a farm tractor manufactured from 1934 to 1938. It features a International Harvester engine, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester |
|---|---|
| Fuel Type | distillate |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical I-head |
| Displacement | 113.1 ci (1.9 L) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power Drawbar | 13.52 hp (10.1 kW) |
| Power Belt | 17.65 hp (13.2 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Coolant Capacity | 14 qts (13.2 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,700 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 3-speed unsynchronized gear |
PTO
| Rear Type | 567 |
|---|
Dimensions
| Length | 103 in (261 cm) |
|---|---|
| Width | 50.5 in (128 cm) |
| Height | 55 in (139 cm) |
| Wheelbase | 60 in (152 cm) |
| Front Tread | 40.75 in (103 cm) |
| Rear Tread | 42.25 in (107 cm) |
Weight
| Weight | 2,900 lbs (1,315 kg) |
|---|---|
| Shipping | 2,900 lbs (1,315 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 22.50x3.50 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 42x8 steel |
Fuel
| Capacity | 11 gal (41.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|