White
100
Farm tractor · 1987–1989 · 102 hp
White100
The White 100 is a farm tractor manufactured from 1987 to 1989. It features a CDC-Cummins engine, and power steering. The transmission is a partial powershift type with 18 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | CDC-Cummins |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 359 ci (5.9 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 94.36 hp (70.4 kW) |
| Power Drawbar | 79.38 hp (59.2 kW) |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 17.3 qts (16.4 L) |
| Coolant Capacity | 21 qts (19.9 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial powershift |
|---|---|
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
| Transmission Description | Six forward and two reverse gears with an over and under power shift for each gear. |
| Clutch | 355.6mm dry disc |
| Available Options | 18-speed partial powershift |
Hydraulics
| Type | closed center pressure compensated |
|---|---|
| Pump Flow | 19 gpm (71.9 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 23 gal (87.1 L) |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,190 lbs (3,261 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 174 in (441 cm) |
|---|---|
| Width | 115 in (292 cm) |
| Height | 118.7 in (301 cm) |
| Wheelbase | 99 in (251 cm) |
| Front Tread | 59.7 in (151 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Shipping | 13,100 lbs (5,942 kg) |
|---|---|
| Operating | 13,940 lbs (6,323 kg) |
| Ballasted | 14,485 lbs (6,570 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5L-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R-38 |
Fuel
| Capacity | 58 gal (219.5 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|