White
125
Farm tractor · 1990–1992 · 132 hp
White125
The White 125 is a farm tractor manufactured from 1990 to 1992. It features a CDC-Cummins engine, and power steering. The transmission is a partial power shift type with 18 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | CDC-Cummins |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 359 ci (5.9 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 18.5 |
| Power PTO | 119.13 hp (88.8 kW) |
| Power Drawbar | 103.03 hp (76.8 kW) |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Transmission Model | 3x6 Over/Under |
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
| Transmission Description | Six forward and two reverse gears with an over and under powershift for each gear. |
| Available Options | 18-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 22 gpm (83.3 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,223 lbs (3,276 kg) |
| Hitch Control | lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 174 in (441 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 99 in (251 cm) |
| Front Tread | 59.7 in (151 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Operating | 14,465 lbs (6,561 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 15,315 lbs (6,946 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R-38 |
Fuel
| Capacity | 58 gal (219.5 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|