White
1270
Farm tractor · 1971–1975 · 45 hp
White1270
The White 1270 is a farm tractor manufactured from 1971 to 1975. It features a Fiat engine. The transmission is a partially synchronized type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Fiat |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 158.1 ci (2.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 41 hp (30.6 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 8 qts (7.6 L) |
| Coolant Capacity | 13.5 qts (12.8 L) |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 2-3 and 5-6. |
| Clutch | 254mm dry disc |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Available Options | 6-speed partially synchronized, 9-speed creeper |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.76 gpm (21.8 lpm) |
| Pressure | 2,133 psi (147.1 bar) |
| System Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Dimensions
| Length | 119.5 in (303 cm) |
|---|---|
| Width | 62.5 in (158 cm) |
| Height | 56.6 in (143 cm) |
| Wheelbase | 75.5 in (191 cm) |
| Front Tread | 55 in (139 cm) |
| Rear Tread | 47.25 in (120 cm) |
Weight
| Shipping | 4,300 lbs (1,950 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x20 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
Fuel
| Capacity | 14.25 gal (53.9 L) |
|---|