White
140
Farm tractor · 1987–1989 · 152 hp
White140
The White 140 is a farm tractor manufactured from 1987 to 1989. It features a CDC-Cummins engine, and power steering. The transmission is a partial powershift type with 18 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | CDC-Cummins |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 359 ci (5.9 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power PTO | 138.53 hp (103.3 kW) |
| Power Drawbar | 122.85 hp (91.6 kW) |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 17.3 qts (16.4 L) |
| Coolant Capacity | 26 qts (24.6 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial powershift |
|---|---|
| Transmission Model | 3x6 Over/Under |
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
| Transmission Description | Six forward and two reverse gears with an over and under powershift for each gear. |
| Clutch | 355.6mm dry disc |
| Available Options | 18-speed partial powershift |
Hydraulics
| Type | closed center pressure compensated |
|---|---|
| Pump Flow | 22 gpm (83.3 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| System Capacity | 23 gal (87.1 L) |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,410 lbs (3,361 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 175 in (444 cm) |
|---|---|
| Width | 115 in (292 cm) |
| Height | 121 in (307 cm) |
| Wheelbase | 99 in (251 cm) |
| Front Tread | 59.7 in (151 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Shipping | 13,800 lbs (6,259 kg) |
|---|---|
| Operating | 14,665 lbs (6,652 kg) |
| Ballasted | 15,665 lbs (7,105 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R-38 |
Fuel
| Capacity | 64 gal (242.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|