White
2-30
Farm tractor · 1979–1984 · 30 hp
White2-30
The White 2-30 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1984. It features a 30 hp engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Compression Ratio | 20 |
| Power PTO | 28.33 hp (21.1 kW) |
| Power Drawbar | 24.88 hp (18.6 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.55 qts (6.2 L) |
| Coolant Capacity | 8.35 qts (7.9 L) |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 225mm dry disc |
| Oil Capacity | 16.91 qts (16 L) |
| Available Options | 8-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.4 gpm (20.4 lpm) |
| Pressure | 2,325 psi (160.3 bar) |
| System Capacity | 2.1 gal (7.9 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 122 in (309 cm) |
|---|---|
| Width | 57 in (144 cm) |
| Height | 79 in (200 cm) |
| Wheelbase | 69 in (175 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
| Front Tread | 43.7 in (110 cm) |
| Rear Tread | 47.1 in (119 cm) |
Weight
| Shipping | 2,624 lbs (1,190 kg) |
|---|---|
| Operating | 2,950 lbs (1,338 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
Fuel
| Capacity | 7.93 gal (30 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.