White
145
Farm tractor · 1990–1992 · 153 hp
White145
The White 145 is a farm tractor manufactured from 1990 to 1992. It features a 153 hp engine, and power steering. The transmission is a partial power shift type with 18 forward and 6 reverse.
Engine
| Power PTO | 138.53 hp (103.3 kW) |
|---|---|
| Power Drawbar | 122.85 hp (91.6 kW) |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Transmission Model | 3x6 Over/Under |
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
| Transmission Description | Six forward and two reverse gears with an over and under powershift for each gear. |
| Available Options | 18-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 22 gpm (83.3 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,212 lbs (3,271 kg) |
| Hitch Control | lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 175 in (444 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 111.5 in (283 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Shipping | 12,250 lbs (5,556 kg) |
|---|---|
| Operating | 14,665 lbs (6,652 kg) |
| Ballasted | 15,665 lbs (7,105 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R-38 |
Fuel
| Capacity | 64 gal (242.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|