White
2-144
Farm tractor · 1967–1976 · 144 hp
White2-144
The White 2-144 is a farm tractor manufactured from 1967 to 1976. It features a Oliver-Herclues engine.
Engine
| Engine | Oliver-Herclues |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 478 ci (7.8 L) |
| Bore | 4.56 in (116 mm) |
| Stroke | 4.88 in (124 mm) |
| Power Gross | 144 hp (107.4 kW) |
| Power Rated | 144 hp (107.4 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Oliver |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
Cab
| Cab | optional |
|---|