White
2-150
Farm tractor · 1975–1976 · 161 hp
White2-150
The White 2-150 is a farm tractor manufactured from 1975 to 1976. It features a White engine, and hydrostatic power steering.
Engine
| Engine | White |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 585 ci (9.6 L) |
| Bore | 4.75 in (121 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Compression Ratio | 15.3 |
| Power PTO | 147.49 hp (110 kW) |
| Power Drawbar | 121.35 hp (90.5 kW) |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | White |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Available Options | 6-speed unsynchronized, 18-speed partial powershift |
|---|
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 6,000 lbs (2,721 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 111.15 in (282 cm) |
|---|
Weight
| Operating | 16,940 lbs (7,683 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| Land Pride RCF3696 - 3PT | Rotary Cutters | 96" | 50 hp |
| Land Pride RCFM3696 - 3PT | Rotary Cutters | 96" | 50 hp |
| Land Pride RCR2596 - 3 PT | Rotary Cutters | 96" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Land Pride RCF3096 - 3PT | Rotary Cutters | 96" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3610 - 3PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Land Pride RCFM3610 - 3PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Land Pride RCFM3010 - 3PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Land Pride RCR2510 - 3 PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Land Pride RCF3010 - 3PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.