White
2-135
Farm tractor · 1976–1987 · 150 hp
White2-135
The White 2-135 is a farm tractor manufactured from 1976 to 1987. It features a White-Hercules engine, and power steering. The transmission is a three-speed power shift type with 18 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | White-Hercules |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 478 ci (7.8 L) |
| Bore | 4.56 in (116 mm) |
| Stroke | 4.88 in (124 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 137.64 hp (102.6 kW) |
| Power Drawbar | 113.67 hp (84.8 kW) |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 22 qts (20.8 L) |
| Coolant Capacity | 29.5 qts (27.9 L) |
| Manufacturer | White-Hercules |
| Rated | 2,200 RPM |
| Idle | 800-2420 RPM |
Transmission
| Transmission Type | three-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Hydraul-Shift |
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
| Transmission Description | Six forward and two reverse gears with under-, over- and direct-drive power shift. |
| Available Options | 18-speed three-speed power shift |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 21 gpm (79.5 lpm) |
| System Capacity | 23 gal (87.1 L) |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,400 lbs (2,903 kg) |
Dimensions
| Length | 168 in (426 cm) |
|---|---|
| Width | 96 in (243 cm) |
| Height Cab | 120 in (304 cm) |
| Wheelbase | 90 in (228 cm) |
Weight
| Shipping | 14,900 lbs (6,758 kg) |
|---|---|
| Operating | 14,135 lbs (6,411 kg) |
| Ballasted | 16,360 lbs (7,420 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 74 gal (280.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning. Optional radio, cassette, and 8-track. |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.