White
2-110
Farm tractor · 1982–1987 · 122 hp
White2-110
The White 2-110 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1987. It features a 122 hp engine, and power steering. The transmission is a partial powershift type with 18 forward and 6 reverse.
Engine
| Cylinders | 6 |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 354 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 15.5 |
| Power PTO | 110.52 hp (82.4 kW) |
| Power Drawbar | 95.07 hp (70.9 kW) |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 16 qts (15.1 L) |
| Coolant Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
| Idle | 775-2420 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial powershift |
|---|---|
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
| Transmission Description | Six forward and two reverse gears with an over and under powershift for each gear. |
| Oil Capacity | 46.5 qts (44 L) |
| Available Options | 18-speed partial powershift |
Hydraulics
| Type | closed center constant pressure |
|---|---|
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
| System Capacity | 9 gal (34.1 L) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|
Dimensions
| Length | 166.1 in (421 cm) |
|---|---|
| Width | 80.6 in (204 cm) |
| Height Cab | 116 in (294 cm) |
| Wheelbase | 89 in (226 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
| Rear Tread | 61.25 in (155 cm) |
Weight
| Shipping | 13,470 lbs (6,109 kg) |
|---|---|
| Operating | 13,995 lbs (6,348 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-28, 18.4-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38, 20.8-38 |
Fuel
| Capacity | 58 gal (219.5 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat and air-conditioning. Optional ROPS canopy. |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.