White
2-115
Farm tractor · 1967–1976 · 115 hp
White2-115
The White 2-115 is a farm tractor manufactured from 1967 to 1976. It features a 115 hp engine.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 212.4 ci (3.5 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Power Gross | 115 hp (85.8 kW) |
| Power Rated | 115 hp (85.8 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | General Motors |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
Cab
| Cab | optional |
|---|