White
1370
Farm tractor · 1973–1976 · 61 hp
White1370
The White 1370 is a farm tractor manufactured from 1973 to 1976. It features a Fiat engine. The transmission is a partially synchronized type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Fiat |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 210.9 ci (3.5 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 55 hp (41 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 12 qts (11.4 L) |
| Coolant Capacity | 14 qts (13.2 L) |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
| Available Options | 8-speed partially synchronized, 12-speed creeper |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.76 gpm (21.8 lpm) |
| Pressure | 2,133 psi (147.1 bar) |
| System Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Dimensions
| Length | 127 in (322 cm) |
|---|---|
| Width | 72 in (182 cm) |
| Height | 63.25 in (160 cm) |
| Wheelbase | 80.8 in (205 cm) |
| Front Tread | 55 in (139 cm) |
| Rear Tread | 55.1 in (139 cm) |
Weight
| Shipping | 4,940 lbs (2,240 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.50x24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Fuel
| Capacity | 14.25 gal (53.9 L) |
|---|