White
185
Farm tractor · 1986–1989 · 205 hp
White185
The White 185 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1989. It features a CDC-Cummins engine, and power steering. The transmission is a partial powershift type with 18 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | CDC-Cummins |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 504.5 ci (8.3 L) |
| Bore | 4.49 in (114 mm) |
| Stroke | 5.32 in (135 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power PTO | 187.55 hp (139.9 kW) |
| Power Drawbar | 163.56 hp (122 kW) |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 23.5 qts (22.2 L) |
| Coolant Capacity | 26.6 qts (25.2 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial powershift |
|---|---|
| Transmission Model | 3x6 Over/Under |
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
| Transmission Description | Six forward and two reverse gears with an over and under powershift for each gear. |
| Clutch | 355.6mm dry discs |
| Available Options | 18-speed partial powershift |
Hydraulics
| Type | closed center pressure compensated |
|---|---|
| Pump Flow | 22 gpm (83.3 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 23 gal (87.1 L) |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,035 lbs (3,191 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 168 in (426 cm) |
|---|---|
| Width | 98 in (248 cm) |
| Height | 122 in (309 cm) |
| Wheelbase | 90 in (228 cm) |
| Front Tread | 61 in (154 cm) |
| Rear Tread | 65 in (165 cm) |
Weight
| Shipping | 15,100 lbs (6,849 kg) |
|---|---|
| Operating | 17,150 lbs (7,779 kg) |
| Ballasted | 18,770 lbs (8,514 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 14L-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R-38 |
Fuel
| Capacity | 74 gal (280.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning. Optional radio, cassette, and 8-track. |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.