White
2-105
Farm tractor · 1967–1976 · 105 hp
White2-105
The White 2-105 is a farm tractor manufactured from 1967 to 1976. It features a Oliver 5.8L 6-cylinder diesel engine, and power steering. It weighs 10,500 lbs.
Engine
| Engine | Oliver 5.8L 6-cylinder diesel |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 354 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 105 hp (78.3 kW) |
| Power Rated | 105 hp (78.3 kW) |
| Power Drawbar | 81 hp (60.4 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 8 qts (7.6 L) |
| Coolant Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Manufacturer | Oliver |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Available Options | 6-speed, 12-speed |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Dimensions
| Length | 154 in (391 cm) |
|---|---|
| Width | 94.2 in (239 cm) |
| Height | 76.5 in (194 cm) |
| Wheelbase | 97.25 in (247 cm) |
| Front Tread | 64 in (162 cm) |
| Rear Tread | 72.25 in (183 cm) |
Weight
diesel
| Weight | 10,500 lbs |
|---|---|
| Shipping | 10,800 lbs (4,898 kg) |
gas
| Shipping | 10,500 lbs (4,762 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.25x20 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.00x26 |
| Front Industrial | 8.25x20, 10.00x20 |
| Rear Industrial | 18.00x26, 23.1x30 |
Fuel
| Capacity | 34.5 gal (130.6 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|