White
FR-12
Lawn tractor · 1986–1993 · 12 hp
WhiteFR-12
The White FR-12 is a lawn tractor manufactured from 1986 to 1993. It features a 12 hp engine, 2WD drive, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | front-mount mower |
|---|---|
| Series | FR Series |
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft opposed-twin |
| Displacement | 40 ci (655 cc) |
| Power | 12.5 hp (9.3 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Eaton |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electro-magnetic |
Dimensions
| Length | 57 in (144 cm) |
|---|---|
| Width | 43.5 in (110 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 41 in (104 cm) |
Weight
| Shipping | 600 lbs (272 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x7.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 15x6.0-6 |
Fuel
| Capacity | 5 gal (18.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|