White
FR-1800D
Lawn tractor · 18 hp
WhiteFR-1800D
The White FR-1800D is a lawn tractor. It features a Perkins engine, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Power Rated | 18 hp (13.4 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electro-magnetic |
Weight
| Weight | 1,015 lbs (460 kg) |
|---|---|
| Shipping | 1,015 lbs (460 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 20x10-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 15x6.50-8 |
Steering
| Type | power |
|---|