White
FR-200
Lawn tractor · 1996–1997 · 20 hp
WhiteFR-200
The White FR-200 is a lawn tractor manufactured from 1996 to 1997. It features a Briggs & Stratton 350447 engine, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 350447 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft V-twin |
| Displacement | 34.75 ci (569 cc) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 20 hp |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electro-magnetic |
Weight
| Weight | 735 lbs (333 kg) |
|---|---|
| Shipping | 735 lbs (333 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x9.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 13x5.00-6 |
Steering
| Type | power |
|---|