White
FST-15
Lawn tractor · 1994–1995 · 15 hp
WhiteFST-15
The White FST-15 is a lawn tractor manufactured from 1994 to 1995. It features a Briggs & Stratton 280000 engine, and manual four-wheel steering. The transmission is a belt-driven CVT type with 7 forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 280000 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.42 ci (465 cc) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 15 hp (11.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven CVT |
|---|---|
| Transmission Model | CruiseMatic |
| Gears | 7 forward and reverse |
| Available Options | 7-speed CVT |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 46 in (116 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 494 lbs (224 kg) |
|---|---|
| Shipping | 494 lbs (224 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual four-wheel |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|