White
GT-1620
Lawn tractor · 16 hp
WhiteGT-1620
The White GT-1620 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 531cc 1-cyl gasoline engine, two-wheel drive drive, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 4 forward and 1 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | garden |
|---|---|
| Original Price Usd | 2,575 |
| Distributor | White |
Mechanical
| Steering | manual |
|---|---|
| Brakes | disc |
PTO & Hitch
| Front PTO Type | optional |
|---|---|
| Rear Hitch Type | optional |
Fuel
| Fuel Tank Gas | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Other
| Production Year | 1,977 |
|---|---|
| Operator Station | open operator station |
| Mower Deck Options | 42" mid-mount mower deck, 50" mid-mount mower deck |
| Original Price Year | 1,980 |
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1-cylinder |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 32.4 ci (531 cc) |
| Bore | 3.56 in (90 mm) |
| Bore Stroke | 3.5625x3.25 in (90 x 83 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Dimensions
| Height | 42 in (106 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
| Weight | 850 lbs (385 kg) |
| Tires Front | 16.00x6.50 |
| Tires Rear | 23.00x8.50 |
| Tires Lawn Rear | 23.00x8.50 |
| Tires Lawn Front | 16.00x6.50 |
| Front Axle Material | Steel |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Transmission Description | Four-speed transmission with four-position variator. |
Available Attachments
42" mid-mount mower deck50" mid-mount mower deck