White
GT-1655
Lawn tractor · 1980–1985 · 16 hp
WhiteGT-1655
The White GT-1655 is a lawn tractor manufactured from 1980 to 1985. It features a Briggs & Stratton 401417 engine, two-wheel drive drive, and manual steering. The transmission is a shaft-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse (two-range).
Overview
| Tractor Type | garden |
|---|
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 401417 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 40 ci (655 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.16 in (55 mm) |
| Power | 16 hp (11.9 kW) |
| Torque | 25.8 lb-ft (35 Nm) |
| Torque | 2,700 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.75 qts (1.7 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
| Oil Change Interval Hours | 25 |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (two-range) |
| Oil Type | SAE 20SE |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
50" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 50 in (127 cm) |
|---|