White
GT-1822
Lawn tractor · 18 hp
WhiteGT-1822
The White GT-1822 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 421417 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 421417 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft opposed-twin |
| Displacement | 40 ci (655 cc) |
| Power Rated | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless |
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Transmission Description | Four-speed gear transmission with four-position variator. |
| Available Options | 4-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | 0 optional |
|---|
Dimensions
| Height | 42 in (106 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 48.5 in (123 cm) |
Weight
| Weight | 850 lbs (385 kg) |
|---|---|
| Shipping | 850 lbs (385 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50x16.00 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.50x23.00 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|