Zetor
10011
Farm tractor · 1978–1987 · 100 hp
Zetor10011
The Zetor 10011 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1987. It features a Zetor Z 8002 engine. It weighs 8,378 lbs (3,800 kg).
Engine
| Engine | Zetor Z 8002 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 278.4 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Power Rated | 100 hp (74.6 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Available Options | 16-speed |
|---|
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.4 gpm (31.8 lpm) |
| Valves | 1 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,496 lbs (3,400 kg) |
| Hitch Control | lower-link draft control |
Weight
| Weight | 8,378 lbs (3,800 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-34 |
Cab
| Cab | standard |
|---|