Zetor
10741
Farm tractor · 2004–2007 · 101 hp
Zetor10741
The Zetor 10741 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2007. It features a Zetor engine, and power steering. The transmission is a three-speed power shift type with 24 forward and 18 reverse.
Engine
| Engine | Zetor |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 253.6 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 101 hp (75.3 kW) |
| Power Rated | 101 hp (75.3 kW) |
| Power PTO | 92.8 hp (69.2 kW) |
| Power Drawbar | 72.7 hp (54.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | three-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 24 forward and 18 reverse |
| Clutch | 330.2mm hydraulic cerametallic disc |
| Available Options | 24-speed three-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 19 gpm (71.9 lpm) |
| Pressure | 2,700 psi (186.2 bar) |
| Valves | 3 |
| Total Flow | 25 gpm (94.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 10,800 lbs (4,898 kg) |
Dimensions
| Length | 170 in (431 cm) |
|---|---|
| Width | 87 in (220 cm) |
| Height Cab | 109 in (276 cm) |
| Wheelbase | 94 in (238 cm) |
| Ground Clearance | 19 in (48 cm) |
| Front Tread | 67.5 in (171 cm) |
| Rear Tread | 62 in (157 cm) |
Weight
| Weight | 9,500 lbs (4,309 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R-38 |
Fuel
| Capacity | 48 gal (181.7 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|