Zetor
12050
Farm tractor · 2008–2011 · 120 hp
Zetor12050
The Zetor 12050 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2011. It features a Zetor engine, and power steering. The transmission is a three-speed power shift type with 24 forward and reverse.
Engine
| Engine | Zetor |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 254 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 120 hp (89.5 kW) |
| Power Net | 114 hp (85 kW) |
| Power PTO | 104 hp (77.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | three-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 24 forward and reverse |
| Transmission Description | Synchronized transmission with three-speed push-button power shift and power shuttle. Electric declutch button. |
| Clutch | wet disc |
| Available Options | 24-speed three-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
| Valves | 3 |
| Total Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
| Steering Flow | 6 gpm (22.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 7,600 lbs (3,447 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 157 in (398 cm) |
|---|---|
| Width | 78 in (198 cm) |
| Height Cab | 106 in (269 cm) |
| Wheelbase | 96 in (243 cm) |
| Ground Clearance | 18 in (45 cm) |
| Front Tread | 59 in (149 cm) |
| Rear Tread | 59 in (149 cm) |
Weight
| Weight | 9,045 lbs (4,102 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R34 |
Fuel
| Capacity | 48 gal (181.7 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|