Zetor
14145
Farm tractor · 1987–1990 · 140 hp
Zetor14145
The Zetor 14145 is a farm tractor manufactured from 1987 to 1990. It features a Zetor Z8602 engine, and power steering. It weighs 10,300 lbs (4,672 kg).
Engine
| Engine | Zetor Z8602 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 417.5 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 140 hp (104.4 kW) |
| Power Rated | 140 hp (104.4 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 12.4 gpm (46.9 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 294 psi (20.3 bar) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Dimensions
| Length | 184 in (467 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 104 in (264 cm) |
| Wheelbase | 106.3 in (270 cm) |
Weight
| Weight | 10,300 lbs (4,672 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|