Zetor
10145
Farm tractor · 1985–1991 · 97 hp
Zetor10145
The Zetor 10145 is a farm tractor manufactured from 1985 to 1991. It features a Zetor 8002.1 engine, and power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Zetor 8002.1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 278.4 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power PTO | 88 hp (65.6 kW) |
| Starter Type | electric |
| Coolant Capacity | 19 qts (18 L) |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 10.85 gpm (41.1 lpm) |
| Pressure | 2,270 psi (156.5 bar) |
| Valves | 2 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,340 lbs (3,329 kg) |
Dimensions
| Length | 156.7 in (398 cm) |
|---|---|
| Width | 76.8 in (195 cm) |
| Height Cab | 104.1 in (264 cm) |
| Wheelbase | 93.9 in (238 cm) |
| Front Tread | 62.99 in (159 cm) |
| Rear Tread | 59.06 in (150 cm) |
Weight
| Weight | 9,524 lbs (4,320 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4/11-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 33 gal (124.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|