Zetor
10641
Farm tractor · 1999–2009 · 105 hp
Zetor10641
The Zetor 10641 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2009. It features a Zetor Z 1303 engine, and power steering. The transmission is a synchronized type with 24 forward and 18 reverse.
Engine
| Engine | Zetor Z 1303 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 253.6 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 103 hp (76.8 kW) |
| Power Rated | 103 hp (76.8 kW) |
| Power PTO | 92.8 hp (69.2 kW) |
| Torque Peak | 316.4 lb-ft (429 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 24 forward and 18 reverse |
| Clutch | hydraulic dry disc |
| Available Options | 24-speed synchronized |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.85 gpm (60 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 13,150 lbs (5,964 kg) |
|---|---|
| Hitch Control | position control and lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 195.9 in (497 cm) |
|---|---|
| Width | 86.3 in (219 cm) |
| Height | 111.3 in (282 cm) |
| Wheelbase | 94.1 in (239 cm) |
| Ground Clearance | 18.3 in (46 cm) |
Weight
| Weight | 10,179 lbs (4,617 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 47.6 gal (180.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with available air-conditioning |
|---|