Zetor
14045
Farm tractor · 1978–1987 · 140 hp
Zetor14045
The Zetor 14045 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1987. It features a Zetor Z 8601 engine. The transmission is a gear type with 12 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | Zetor Z 8601 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 417.5 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 140 hp (104.4 kW) |
| Power Rated | 140 hp (104.4 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Manufacturer | Zetor |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 6 reverse |
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Type | open |
|---|---|
| Valves | 1 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Cab
| Cab | standard |
|---|