Zetor
12011
Farm tractor · 1974–1987 · 120 hp
Zetor12011
The Zetor 12011 is a farm tractor manufactured from 1974 to 1987. It features a Zetor Z 8601 engine. The transmission is a synchro mesh type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Zetor Z 8601 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 417.5 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 120 hp (89.5 kW) |
| Power Rated | 120 hp (89.5 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro mesh |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.4 gpm (31.8 lpm) |
| Valves | 1 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,496 lbs (3,400 kg) |
| Hitch Control | lower-link draft control |
Dimensions
| Length | 167.5 in (425 cm) |
|---|---|
| Width | 77.4 in (196 cm) |
| Height Cab | 98.8 in (250 cm) |
| Ground Clearance | 17.5 in (44 cm) |
| Front Tread | 53.2 in (135 cm) |
Weight
| Weight | 9,039 lbs (4,100 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 10,820 lbs (4,907 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|