Zetor
11641
Farm tractor · 1999–2002 · 110 hp
Zetor11641
The Zetor 11641 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2002. It features a SAME 1006.6W engine, and power steering. The transmission is a synchronized type with 24 forward and 18 reverse.
Engine
| Engine | SAME 1006.6W |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 366.1 ci (6 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (116 mm) |
| Power Gross | 110 hp (82 kW) |
| Power Rated | 110 hp (82 kW) |
| Torque Peak | 287.6 lb-ft (390 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 24 forward and 18 reverse |
| Clutch | hydraulic dry disc |
| Available Options | 24-speed synchronized |
Hydraulics
| Pump Flow | 18.5 gpm (70 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 12,787 lbs (5,800 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 182.7 in (464 cm) |
|---|---|
| Height | 106.7 in (271 cm) |
| Wheelbase | 104.3 in (264 cm) |
Weight
| Weight | 9,811 lbs (4,450 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 420/70R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 520/70R38 |
Fuel
| Capacity | 47.6 gal (180.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with available air-conditioning |
|---|