Zetor
12145
Farm tractor · 1983–1991 · 113 hp
Zetor12145
The Zetor 12145 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1991. It features a Zetor engine. The transmission is a synchro mesh type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Zetor |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 417.5 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power PTO | 102.2 hp (76.2 kW) |
| Coolant Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Manufacturer | Zetor |
Transmission
| Transmission Type | synchro mesh |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Available Options | 16-speed synchro mesh |
Hydraulics
| Type | open |
|---|---|
| Pump Flow | 10.8 gpm (40.9 lpm) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 42 gal (159 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 8,650 lbs (3,923 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 106.1 in (269 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 10,600 lbs (4,808 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 51.5 gal (194.9 L) |
|---|