Zetor
12245
Farm tractor · 1990–1997 · 120 hp
Zetor12245
The Zetor 12245 is a farm tractor manufactured from 1990 to 1997. It features a Zetor Z 8701.12 engine, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Zetor Z 8701.12 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 417.5 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 120 hp (89.5 kW) |
| Power Rated | 120 hp (89.5 kW) |
| Power PTO | 105 hp (78.3 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Type | electric |
| Coolant Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Clutch | 380mm mechanical dry disc |
| Available Options | 16-speed synchromesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12.4 gpm (46.9 lpm) |
| Pressure | 2,800 psi (193.1 bar) |
| Valves | 2 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 8,650 lbs (3,923 kg) |
Dimensions
| Length | 173.2 in (439 cm) |
|---|---|
| Width | 76.8 in (195 cm) |
| Height Cab | 106.7 in (271 cm) |
| Wheelbase | 106.1 in (269 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
| Front Tread | 66.9 in (169 cm) |
| Rear Tread | 59.1 in (150 cm) |
Weight
| Weight | 10,626 lbs (4,819 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 12,059 lbs (5,469 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9x24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x38 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heater |
|---|