Zetor
10540
Farm tractor · 1995–1999 · 105 hp
Zetor10540
The Zetor 10540 is a farm tractor manufactured from 1995 to 1999. It features a Zetor Z 1301 engine, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 18 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | Zetor Z 1301 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | intercooled turbocharged diesel |
| Displacement | 253.6 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 105 hp (78.3 kW) |
| Power Rated | 105 hp (78.3 kW) |
| Power PTO | 95 hp (70.8 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
| Transmission Description | Three gears in high/low/reverse ranges with a three-speed torque multiplier. |
| Clutch | 330mm hydraulic dry disc |
| Available Options | 18-speed synchromesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,682 psi (184.9 bar) |
| Valves | 3 |
| Total Flow | 15.85 gpm (60 lpm) |
| Steering Flow | 6.5 gpm (24.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | wet disc |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 8,598 lbs (3,900 kg) |
| Front Type | optional |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 153.5 in (389 cm) |
|---|---|
| Width | 75.9 in (192 cm) |
| Height Cab | 105.7 in (268 cm) |
| Wheelbase | 93.5 in (237 cm) |
| Ground Clearance | 19.3 in (49 cm) |
| Front Tread | 67.5 in (171 cm) |
| Rear Tread | 59.1 in (150 cm) |
Weight
| Weight | 9,100 lbs (4,127 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-24, 12.4-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-38, 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 42 gal (159 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heater. Air-conditioning available. |
|---|